Materialnym efektem projektu stał się film, w którym wystąpili amatorzy – przedstawiciele mniejszości gruzińskiej zamieszkującej Warszawę. W ramach realizacji projektu zorganizowaliśmy prezentację filmu w przestrzeni online, na kanale YouTube (co było uwarunkowane kwestiami epidemiologicznymi). Prezentacja miała charakter nieodpłatny.

Opis filmu:

Bohaterami filmu są Gruzini, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do Polski. Uciekali przed wojną, przyjechali za porywem sercem, z konieczności zarabiania pieniędzy i utrzymania rodziny, na wycieczkę, na studia – na chwilę, która trwa do teraz. Tytułowy chleb symbolizuje ich udręki, pragnienia, tradycje. To opowieść o ciężkim kawałku chleba, przyjeździe za chlebem i chlebie powszednim… Poznajemy Gruzję i Warszawę z perspektywy pasterza z gór z pogranicza Mengrelii i Imeretii, winiarza i małżeństwa restauratorów z Kachetii, piekarzy z Adżarii, artysty malarza z Gorii, kierowcy z Tibilisi.. Ich historie przeplatają się, tworząc przekrojowy i wielowątkowy obraz. Nielinearny i nieoczywisty, krążący wokół tradycji, gościnności i gruzińskiego stołu.

W filmie wystąpili:

Liana Gamtsemlidze, David Gamtsemlidze, David Pataraia, Giorgi Nemsadze, David Adamashvili, Vano Makhniashvili, Besarion Nergadze, Lamara Putkaradze, Daviti Bukhrade, Ramaz Ramazashvili

Scenariusz i reżyseria: Joanna Stasina

Zdjęcia: Patrik Skonieczny

Dźwięk: Krzystof Baradziej

Światło: Jakub Gamdzyk

Operator kamery: Patrik Skonieczny, Marcin Wasyluk

Operator drona: Michał Wencek

Muzyka: India Czajkowska

Montaż: Mateusz Wiater

Postprodukcja dźwięku: Marcin Wasyluk

Tłumaczenia: David Pataraia

Produkcja: Joanna Stasina

Produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury

Premiera:30 grudnia 2021

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=7HfNmcOw2kQ&ab_channel=RezonanseKultury